شروع تکالیف مالیاتی: ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

همانطور که می دانید مالیات بر ارزش افزوده از سال ۸۷ در کشور ما اجرایی شد و تا کنون پس از گذشت ۱۲ سال از اجرای آزمایشی آن هنوز هم مشاهده می شود که بسیاری از شرکت ها و صاحبین کسب و کار و یا حتی حسابداران و مسئولین مالی از آن اطلاع کافی نداشته و با جرایم سنگین آن دست و پنجه نرم می کنند. یکی از این تکالیف ثبت نام در نظام ارزش افزوده می باشد که در این مقاله قصد داریم بطور مفصل در این خصوص با شما صحبت کنیم.

۱- بررسی مشمولیت در نظام ارزش افزوده

جالب است بدانید که مالیات بر ارزش افزوده به محصولات و خدمات تعلق میگیرد نه به اشخاص؛ پس برای پاسخ به سوال «آیا مشمول ثبت نام در نظام ارزش افزوده هستید یا خیر» باید حوزه فعالیت خود را ملاک عمل قرار دهید.

اگر حوزه فعالیت شما کاملا از مالیات بر ارزش افزوده معاف است شما مشمول ثبت نام در ارزش افزوده نیستید. حال معافیت های ارزش افزوده (ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده) را یک بار با هم مرور میکنیم:

ماده ۱۲: عرضه کالاها وارائه خدمات زیر وهمچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می باشد:

۱- محصولات کشاورزی فرآوری نشده

۲- دام وطیور زنده، آبزیان، زنبور عسل ونوغان

۳- انواع کود، سم، بذر ونهال

۴- آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات وسویا، شیر، پنیر، روغن نباتی وشیر خشک مخصوص تغذیه کودکان

۵- کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر وانواع کاغذ چاپ، تحریر ومطبوعات

۶- کالاهای اهدایی به صورت بلا عوض به وزارتخانه ها، موسسات دولتی ونهادهای عمومی غیر دولتی با تأیید هیأت وزیران وحوزه های علمیه با تأیید حوزه گیرنده هدایا

۷- کالاهایی که همراه مسافر وبرای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات، وارد کشور می شود. مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود

۸- اموال غیر منقول

۹- انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی وگیاهی) وخدمات توانبخشی وحمایتی

۱۰- خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم

۱۱- خـدمـات بـانـکی و اعتباری بانکها،موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس

۱۲- خدمات حمل ونقل عمومی مسافری برون شهری و درون شهری، جاده ای، ریلی، هوایی ودریایی

۱۳- فرش دستباف

۱۴- انواع خدمات پژوهشی وآموزشی که طبق آئین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم تحقیقات وفناوری، امور اقتصادی ودارایی، بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، آموزش وپرورش وکار وامور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد

۱۵- خوراک دام وطیور

۱۶- رادار وتجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه ها بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه وترابری و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد

۱۷- اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی وانتظامی) وامنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وبه تصویب هیأت وزیران می رسد. فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود.

۱۸- سایر معافیت ها طبق بخشنامه ها و مصوبات مربوط

حال اگر حوزه فعالیت شما هیچکدام از موارد بالا نیست باید به فراخوان های ارزش افزوده رجوع کنید. از زمان اجرای قانون یعنی سال ۱۳۸۷ تاکنون ۷ فراخوان ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی انجام شده است که برخی از آنها طبق عناوین فعالیت و برخی طبق حجم فعالیت بوده اند. با انطباق حجم و نوع فعالیتتان با فراخوان های ۷ گانه ارزش افزوده می توانید تاریخ مشمولیت و یا عدم مشمولیت خود را تشخیص دهید.

مشاهده فراخوان های ۷ گانه ارزش افزوده در سایت Vat.ir

مثال: شرکت وب گستر تیام ارائه دهنده خدمات طراحی سایت می باشد. موضوع فعالیت این شرکت منطبق بر بند ۶ فراخوان مرحله دوم می باشد.
لذا مكلف به اجراي كليه مقررات و تكاليف قانون ماليات بر ارزش افزوده، از جمله صدور صورتحساب، محاسبه، درج و وصول ماليات بر ارزش افزوده و عوارض متعلقه و همچنين تسليم اظهارنامه و پرداخت ماليات و عوارض متعلقه به صورت دوره‌اي، از تاريخ اول مهر ماه سال هزار و سيصد و هشتاد و هشت (۱/۷/۱۳۸۸) مي‌باشد.

۲- معرفی سایت vat.ir و Evat.ir

سایت Vat.ir سامانه اطلاع رسانی مالیات بر ارزش افزوده می باشد. جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها و بخشنامه های مالیات بر ارزش افزوده در این سایت ارائه می گردد.

سایت Evat.ir سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده می باشد. انجام پیش ثبت نام، ارائه اظهارنامه، فهرست مودیان فاقد اعتبار (بلک لیست) و بررسی اعتبار گواهینامه ها از مهمترین آیتم های این سایت می باشند.

۳- پیش ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

پس از اینکه مطمئن شدید مشمول ثبت نام در نظام ارزش افزوده هستید، حال نوبت پیش ثبت نام است. برای این کار وارد سایت Evat شوید و گزینه پیش ثبت نام را انتخاب کنید. اطلاعات لازم را وارد کرده و پیش ثبت نام را انجام دهید.

۴- ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

پس از انجام پیش ثبت نام حال نوبت به انجام ثبت نام است. در همان سایت Evat و در فیلد پایین پیش ثبت نام گزینه ثبت نام را مشاهده می کنید. ثبت نام ابتدا بصورت اینترنتی است که با تکمیل اطلاعات و تایید نهایی آنها توسط سازمان پایان می پذیرد. مرحله بعد مرحله مراجعه حضوری و تشکیل پرونده فیزیکی است.

۵- مراجعه حضوری و تشکیل پرونده فیزیکی

پس از تایید اطلاعات به همراه مدارک زیر به اداره کل استان مراجعه کنید. در این مرحله احراز هویت نهایی انجام می گردد و پرونده فیزیکی شما تشکیل می شود. در این مرحله حضور مودی و یا وکیل قانونی وی ضروری است.

مشاهده مدارک مورد نیاز

۶- صدور گواهینامه ثبت نام

پس از بررسی مدارک ارائه شده و درخواست گواهینامه در سایت Evat، گواهینامه شما صادر می شود و از طریق پست به اقامتگاه قانونی شما ارسال می شود.

از این پس شما می توانید با ارائه گواهینامه معتبر در هنگام صدور صورتحساب مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمایید. لازم به تذکر است که گواهینامه های ارزش افزوده معمولا دارای تاریخ اعتبار بوده و تا پیش از انقضای تاریخ آن نسبت به تمدید اعتبار و صدور گواهینامه جدید اقدام نمایید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه مالیات بر ارزش افزوده کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *